imagesPin

Freelancer olarak para nasıl kazanılır

Freelance Editörlük
Freelnace Editörlük uzun uğraşlar ve önemli eğitimler gerektirmekte olan bir meslektir. Freelance olarak editörlük yapabilmeniz için öncelikle pek çok şartlara uyum sağlamanız gerekmektedir. Bunlardan en önemlisi SEO uyumuna dikkat eden yazıları siteye eklemeniz zorunluluk bildirir. Herhangi bir içerik eklemek istiyorsanız içeriğinin SEO bakımından uyumlu olmasına özen göstermelisiniz.
Bunun yanı sıra Freelance editörlük mesleğini icra etmek istiyorsanız mümkün olduğu kadar yazma becerinizin yüksek olması önemli bir husustur. Site yönetmeyi bilmiyorsanız site yönetimine dair herhangi bir deneyim kazanmamışsanız ya da eğitim almamışsanız bu durumda freelance editörlük de zorlanmanız son derece normal bir durumdur. Freelance editörlük ile birlikte aslında yalnızca içerik girişi değil aynı zamanda içerik üzerinde değişiklikler ve düzenlemeler de yapabilme imkanına sahipsiniz. Site üzerinde yazılı materyallerin giriş işlemlerini oldukça kolay bir şekilde editörlük mesleğini icra ederek gerçekleştirebilirsiniz.

Freelance Editörü Nasıl Olunur? Ne Yapar?

images 1
Pin
Herhangi bir freelance editörün sektörde başarılı olması ve çok para kazanması için belli bir bütçeye ulaşması gerekmektedir. Yani haftada 1-2 tane yazılı materyal,içerik ya da video girişi yaparsanız sitenizin okuyucu kitlesinde ciddi azalmalar meydana geldiğini fark edersiniz. Bu sebepten dolayı burada süreklilik ve düzenlilik esastır. Dolayısıyla eğer sürekliliği ve düzenliliği sağlamazsanız sistem yerine oturmaz. Okuyucu kitlesini arttıracak çalışmalara imza atmanı gerekmektedir. Bunun için yapılacak işlem bellidir.

Sitenizin hit oranının, tıklanma oranının ve izleyici oranının artması için mümkün olduğu kadar sitenize yoğunlaşmanız gerekmektedir. Yani illa ki Freelance editörlük için yüksek düzey eğitim almanıza gerek yoktur. Fakat alanında uzman olmak istiyorsanız ek gelir elde etmek yerine bu işi her zaman yapmak istiyorsanız lütfen profesyonel bir şekilde Freelance editörlük veren uzman kişiler ile irtibat haline geçiniz. Çünkü site kurmak, site yönetmek, sitedeki düzeni elde etmek, var olan düzenin ardından gitmek emek isteyen işlemlerden biridir.

Yazınızı yazdığınızda yayınla kısmını bastığınız an içeriğinizin her yönden tam donanımlı hale getirilmiş olması gerekmektedir. Yazılı içeriğin resimlerinin eklenmesi, resimlerin belli bir pikselde yer alması, yazı tipi boyutlarının ayarlanması, yazı içerisindeki alt başlıkların H1-H2-H3 başlık dizilimleri eğer haber yazısı ise yazıda yer olacak olan manşet, ek manşet ve başlıklarının belirlenmesi vs.. gibi pek çok işlemlerin hata payı en az seviyede olacak şekilde yer alması gerekmektedir. Sonuç olarak freelance editör olmak isteyen kişilerin editörlüğe dair bütün bilgilere sahip olması son derece önemli hususlardan biridir. Bunun için eğitim alabilirsiniz. Eğitim alırsanız daha iyi bir şekilde ilerleme gösterirsiniz. Türkiye genelinde Freelance editörlük maaşı firmadan firmaya göre değişkenlik belirtmektedir. Dolayısıyla direkt olarak belli bir maaş sistemi yoktur. Firma kendisini çok fazla geliştirmişse genelde fiyatlandırma konusunda işçisine zorluk yaşattırmaz. Bu sektörde herkes freelance editörlük yaparak ek gelir elde edebilme şansını yakalayabilir.

Bazı freelance iş sitelerine ise aşağıdaki linklerden kolayca ulaşabilirsiniz. 

Freelancer sitesi için tıklayınız. 

Upwork sitesi için tıklayınız.

Fiverr sitesi için tıklayınız. 

Daha fazla kazanç yöntemi için buradan devam edebilirsiniz

İçeriği oyla
Avatar

By ezgi

Selamlar, bu blogda kullanıcıların çokça arattığı ve merak ettiği içerikleri üretiyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1