Gönderme ve Dinlemenin Aynı Frekansta Yapıldığı Kanallara Ne Denir?PinGönderme ve Dinlemenin Aynı Frekansta Yapıldığı Kanallara Ne Denir?

Gönderme ve dinleme aynı frekans üzerinden yapıldığı zaman, bu kanallara verilen isim Simplex denilmektedir. Bu kanallar aracılığı ile hem dinleme hem de gönderme rahat bir şekilde yapılabilmektedir. Daha değişik şekilde anlatmak gerekirse, Simplex yönetimi ile hem alıcı hem de verici olarak, tek bir kanal üzerinde iletişim kurmak mümkün hale gelmektedir.  

Simplex Kanal Nedir? 

Simplex kanal ile hem gönderici hem de alıcı konumunda olabilmek mümkündür. Verici veya alıcı olunduğu fark etmeksizin, her iki tarafta aynı kanal üzerinde çalışmalarını sürdürebilir ve haberleşmeyi sağlayabilir. Bu kanalların en fazla kullanıldığı zamanlar ise acil durumlar olmaktadır.  

İncelemelisiniz: Redbull’da Alkol Var Mı?

Simplex nedir sorusunun cevabını bilen kişi, bu kanalların en çok nerelerde kullanıldığı hakkında daha fazla bilgi öğrenme isteği içerisinde olabilir. Simpex kanallar acil durumların yanı sıra, gemilerde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Fakat gemi iletişimi sırasında iletişimin gizliliği çok fazla önemsenmediği durumlar için kullanılır. Simplex kanalda haberleşmenin gizlenmesi gibi bir durum söz konusu değildir.  

Simplex nedir sorusunu toparlayacak olursak, iki telsiz arasındaki iletişimin tek bir kanal üzerinden yürütülmesidir. Bu görüşmeye verilen bir diğer ad ise yakın kanal görüşmedir. 

Dublex Kanal Nedir? Pin
Gönderme ve Dinlemenin Aynı Frekanstan Yapıldığı Kanallara Ne Denir?

Dublex Kanal Nedir? 

Dublex kanal nedir sorusu genel anlamda Simplex kanal ile karıştırılmasından dolayı da sık sık sorulmaktadır. Bu kanalın kullanımı genelde liman operasyonu ve gemi hareketleri sırasında olmaktadır. Bu kanalı Simpexden ayıran en önemli özellik ise CRS aracılığı ile iletişimin sağlanıyor olmasıdır. Bu özelliği ile iletişim kanalında sadece CRS kullanan kişiler tarafından konuşulanlar duyulmaktadır.  

Dublex kanalın kullanılması ile iletişim çok daha gizli olabilmektedir. Sublex kanalda olduğu gibi herkes tarafından iletişimin duyulması ve gizliliğin ortadan kalkması gibi bir durum yoktur. İletişim sırasında Dublex kanalda konuşulan tüm konuların CRS’de olanlar duyabilirken, bu kanalda sadece dinleme mevcut değildir. Aynı zamanda Dublex kanal üzerinde alıcı ile vericinin aynı anda iletişim kurabilmesi için filtre bulunması gerekir. Buna ek olarak da bir cihaz için iki farklı antene sahip olunması alıcı ve vericinin iletişimi için yeterli olacaktır. 

5/5 - (2 votes)
Avatar

By

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1